Finał XIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

Bułgarskie uczelnie są coraz bardziej zainteresowane współpracą z Plagiat.pl
27 marca 2018
10 prostych sposobów na to, by nie popełnić plagiatu
12 kwietnia 2018

Finał XIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

XIII edycję Olimpiady wygrał Wiktor Skowroński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 w Warszawie. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował on ponad 13 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów. Opiekunem zwycięzcy jest pan Zygmunt Kawecki. Natomiast Olimpiadę, kolejny rok z rzędu, wspiera Plagiat.pl.

Zawody centralne odbyły się 5 kwietnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wyłoniły one 25 laureatów spośród ponad 13 tysięcy licealistów zgłoszonych do eliminacji szkolnych, które miały miejsce w grudniu 2017 r. Zwycięzca uzyskał 115 punktów ze 135 możliwych do zdobycia. Wśród 10 najlepszych zawodników, tj. laureatów – poza zwycięzcą – znaleźli się ponadto:

  • Jakub Piznal z Liceum Ogólnokształcące nr III im. A. Mickiewicza we Wrocławiu
  • Michał Gorczyca z I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego w Krakowie
  • Michał Sobkowiak z Liceum Ogólnokształcące nr III im. A. Mickiewicza we Wrocławiu
  • Krzysztof Kropidłowski z VI Liceum Ogólnokształcące im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy
  • Krzysztof Zdanowicz z XXVII Liceum Ogólnokształcące im. T. Czackiego w Warszawie
  • Bartosz Domański z II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana J. Zamoyskiego w Lublinie
  • Jakub Olewicz z VI Liceum Ogólnokształcące im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy
  • Franciszek Białek z V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
  • Maciej Strzelczyk z I Liceum Ogólnokształcące im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze

Eliminacje centralne składały się z trzech etapów. Najpierw zawodnicy rozwiązywali test wymagający wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania, a także znajomości zagadnień dotyczących hasła Olimpiady Przedsiębiorczości, które w tej edycji brzmiało „Sukces w biznesie – ludzie, wizerunek, strategia” oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu. Następnie ich zadaniem było napisanie eseju na jeden z trzech podanych tematów. Największą popularnością cieszył się temat 2. – „Rola mediów społecznościowych w procesie budowy wizerunku przedsiębiorstw”. 25 zawodników, którzy uzyskali w teście najwyższe wyniki, w drugiej części zawodów przygotowywali a następnie prezentowali przed Komisją wystąpienie na wylosowany temat. Dla laureatów i finalistów – uczelnie ekonomiczne współorganizujące Olimpiadę – przewidziały istotne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. 25 laureatów i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają ponadto bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe: wysokiej klasy sprzęt komputerowy ufundowany przez Partnerów Głównych Olimpiady, tj. Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Natomiast szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów. Ufundowana przez firmę Plagiat.pl nagroda specjalna Olimpiady – bon podarunkowy na sprzęt cyfrowy – została rozlosowana podczas eliminacji okręgowych wśród szkół zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych, a wszystkie te szkoły otrzymały od Plagiat.pl 50% zniżkę na roczną licencję systemu antyplagiatowego „” i wdrożenie systemu. Organizatorem Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, zaś współorganizatorami – uczelnie ekonomiczne: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Zaangażowane w program uczelnie przewidziały dla finalistów i laureatów zawodów znaczne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. Laureaci otrzymają również cenne nagrody rzeczowe. Uhonorowani zostaną także nauczyciele i szkoły. Opiekunom laureatów – w podziękowaniu za ich zaangażowanie – przypadną cenne nagrody rzeczowe. Szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji, przygotowującymi do kolejnej edycji zawodów. Ponadto 25 szkołom z małych miejscowości, które zgłosiły największą liczbę zawodników przekazano publikacje dotyczącą hasła przewodniego XIII edycji zawodów.